Ürün sepetinize eklendi. Sepetinize gitmek için tıklayınız.

Küpelerinizi Nasıl Temizlemelisiniz?

  • 22-11-2021
  • 101

Aksesuarlarımızı severek kullanıyoruz. Onları kıyafetlerimize, saç şeklimize, yüz şeklimize ve makyajımıza göre seçiyor, doğru kombinlemeye büyük bir özen gösteriyoruz. Bileklikler, kolyeler, yüzükler ve küpeler arasından bizi o an en şık hale getirecek aksesuarları birer birer seçiyoruz.

 

Kullanmayı çok sevdiğimiz aksesuarlar arasında altın ve gümüş de bulunuyor fakat günlük kombinlerimizde çoğu zaman imitasyon takılara yer veriyoruz. İmitasyon takılar ise hassas olan bazı ciltlerde kaşıntı, döküntü ya da kızarıklık gibi farklı alerjik etkilere sebep olabiliyor. Bu yüzden onları olabildiğince iyi dezenfekte etmeli, sağlığımıza da böylece zarar gelmemesini sağlamalıyız. Takılar sebebi ile sağlık sorunları ile karşılaşmamanız için bu yazımızda küpelerin nasıl dezenfekte edileceğini işledik. İyi okumalar!

 

Küpelerin, kullandığımız diğer aksesuarlardan bir farkı var: Küpe, cildimize direkt olarak içten temas eden bir aksesuar çeşidi. Bu sebep ile de onların olabildiğince temiz durumda olmasına çok dikkat etmeliyiz.

 

Küpeleri diğer aksesuarlarımıza göre çok daha uzun süre kullanıyor, hatta çoğu zaman hiç çıkarmadan uyuyoruz. Haliyle küpelerin temizlenmemesinden ve sürekli kullanılmasından kaynaklı olarak kirler birikiyor ve biriken bu kirler kulak deliklerinde yara veya enfeksiyon yaratabiliyor. Küpeyi dezenfekte etmek için yapılacak şey ise çok basit: kulağınıza takmadan önce antibiyotik içerikli bir kreme batırın. Böylece küpenizi ve kulak deliğinizi bir süre mikroplardan uzak tutmuş, oluşabilecek enfeksiyonların önüne geçmiş olursunuz.

 

Eğer küpeniz kulağınızda yanma hissi, kızarma vs. oluşturuyor ise küpeyi hemen çıkarmalısınız. Böyle bir durumda temiz bir pamuk ile kulak deliğinizi ve küpeyi iyice silin. Sonrasında kulak deliğinize yumuşak bir şekilde antibiyotik içerikli bir krem sürün. Böylece enfeksiyondan, oluşabilecek yaralardan uzak kalabilirsiniz.

 

Eğer kulak deliğinizde küpe yüzünden yara oluşmuş ise, kulak deliğinizde kızarıklık, kaşıntı ve şişlik var ise hemen küpeyi çıkarmalısınız. Sonrasında kulak deliğinizi sıcak su ile temizlemeli ve yumuşak bir biçimde temiz bir pamuk ya da peçete ile kurulamalısınız. Kuruladıktan sonra kulak deliğinize nemlendirici krem ya da antibiyotik içerikli bir krem sürmeli ve en azından kaşıntınız, kızarıklık ya da yara geçene kadar küpe takmamalısınız.